Botka László a lehető legjobb jelölt, akit egy MSZP szintre süllyedt párt kidobhatott magából. Relatíve fiatal, mégis tapasztalt pártpolitikus és városvezető, sikeres, jó megjelenésű, karakteres ember. És ami a legfontosabb, van sztorija. Olyan jelölt-forma, ellentétben mondjuk Mesterházyval. Mielőtt ennek bárki örülne a bal-, vagy bárki megijedne a jobboldalon (azért ilyen ugye nincs?): be kell látni, Botka tökéletesen esélytelen. Éppen az alkalmassága teszi esélytelenné.
Lehet, hogy ez paradoxnak hangzik, de a magyar politika abszurd világában semmi sem paradox, semmi sem elég fura ahhoz, hogy ne történhessen meg. Mondom, miért gondolom ezt!
Mielőtt felsorolnám az öt pontot lépjünk kicsit hátra és nézzük a nagy képet:
A Fidesz pontosan tudja, hogy a szavazótábora már soha nem lesz arányaiban akkora, mint ahány mandátumot szeretnének, ezért a következő matekban gondolkodnak:
- a saját szavazótábort megtartják a jelenlegi szinten
- kihasználják a saját maguk számára átírt választási törvény 'adottságait'
- olyan helyzetben tartják az ellenzéket, hogy azok soha ne nőhessenek föléjük.
Így mindig kijön a győzelem, és jó esetben a kétharmad is.
De a Fidesz tábora és a választási törvény önmagában nem elég, ezért a Fidesz legfontosabb - és amúgy zseniális - húzása az ellenzék blokkolása: amíg az MSZP és a DK a két legjelentősebb erő az demokratikus (pff) ellenzéki oldalon, addig a Fidesz kormányon lesz.
Az 5 ok, amiért Botka meg fog bukni:
1. Az MSZP vezetése
Vajon miért pont Molnár Gyula lett az MSZP elnöke? Vajon ki akarhatta ezt? Kinek jó, hogy egy papíron is kétes múltú politikus áll a legnagyobb ellenzéki párt élén? (Igen, felmentette a bíróság, de ez a mai világban semmit nem jelent)
Az MSZP vezetésének egy része nem érdekelt a győzelemben. Pontosítok: nem érdekelt abban, hogy a lehető legjobb politikai konstrukcióban és a lehető legjobb kampánnyal menjenek neki 18-nak. Egyszerűen azért, mert tudják, hogy ők úgysem nyernek. De ha nem is tesznek meg mindent a győzelemért, akkor nyugton hagyja őket a kormány. Nem kell idegeskedni, lejártatókampány áldozatává válni, és valódi tét nélkül lehet élni az állam pénzén. Nyilván, ezek nem a régi közbeszerzéses, ingatlanmutyis, pukkklacis, pályázatos szép idők, de jobb mint a börtön, vagy a teljes kiszorulás a közéletből és a közpénzek közeléből (a képviselői juttatások is közpénzek például).
Botka korábban is szálka volt az MSZP erős embereinek szemében. Éppen azért, mert ő feltehetően nincs benne ebben a játékban. Feltűnően könnyen engedték őt most előre. Miért? Mert aki elöl megy, azt könnyebb hátba szúrni. Ja és tudod miben voltak mindig is a legjobbak a szocik? A hátba szúrásban.
2. Az aknák
Elképzelhető, hogy Botka elég erőssé vált a párton belül, és mégsem tudják hátba szúrni. Ekkor léphetnek működésbe a Fidesz által gondosan elrejtett aknák.
Az MSZP és a DK politikusait a Fidesz nem támadja "békeidőben". Azért, hogy ne gyengítse az ellenzéken belüli pozíciójukat. A választások előtt pedig előhúznak egy Simon vagy Zuschlag kártyát, és máris le van járatva az ellenzék. Ezt játszották 14-ben is. Persze lehet, hogy véletlenül éppen akkor derültek ki a dolgok...
Továbbá, a Fidesznek megvannak a beépített emberei ezekben a pártokban. Akik például a "kiélezett" választási harc közepén is képesek minden erejüket latba vetve meghekkelni még Ron Werber ördögi terveit is, hatástalanítva ezzel az ellenzék negatív kampányát. Ez durván hangzik? Tényleg, pedig pont így történt 14-ben.
3. Gyurcsány
A kormány adu ásza. A nagyságrendileg 5%-ra tehető lelkes, elvakult tábora komoly erő a baloldalon. Az összefogás-mantrájuk 2013 óta fogva tartja a valódi változást akaró ellenzéket. Ha Gyurcsány nélkül indul a baloldal, akkor elveszt 5%-ot, ha vele, akkor elveszti az összes többi választó szimpátiáját, és jó eséllyel szintén 5, de inkább 10%-nyi szavazatot. Közben a jobboldal által ördögként lefestett volt miniszterelnök vidáman politizál, cége még vidámabban prosperál, és érdekes módon őt soha senki nem támadja érdemben. Gyurcsány már nem a szidás tárgya, hanem maga a szitokszó. Akivel csak egy utcában járt, azt mindjárt vele kompromittálják. Nem hiszed? Akkor lépj be a DK-ba!
Vagy közös listán indul az MSZP és a DK, vagy nem. Ha közös listán indulnak, akkor ugyanannyit fognak elérni, mint 14-ben, egy Gyurcsánnyal súlyosbított lista ugyanis ennél sokkal többre nem képes.
Ha külön listán mennek, de koordinált jelöltekkel, akkor valószínűleg ezen a két listán kívül még lesz legalább két baloldali pártlista. Ez messze van a választási rendszer által diktált optimumtól, ami az egy listás megoldás.
De van itt más is: Gyurcsány addig nem nyugodott le 2014 előtt, amíg szét nem szedte Bajnait. Az első meghökkentő lépése az volt, amikor beletrollkodott az Együtt által szervezett október 23-ai rendezvénybe. Bajnaiék közelében sokan már ekkor tudták, hogy jó eséllyel vége a játéknak (vége lett). A vérnyugdíjasai által ezen a rendezvényen előadott "összefogást" performansz egészen az Együtt egyik pillérét adó Szolidaritás mozgalomig ért, így kényszerítve Bajnait, hogy ugorjon saját politikai sírjába. Ő is egy volt miniszterelnök, de Gyurcsány nagyon simán bábozott vele. Miért lenne más Botka esetében? Talán azért, mert Botka jobban ismeri a pártpolitika fondorlatos világát, és alapvetően keményebb karakter, mint Bajnai. De azért nem tennék Botkára.
4. A daráló
Ha Botkát elég jó jelöltnek tartja a Fidesz, akkor a céljuk ugyanaz lesz, mint Bajnaival: annyira meggyengítik, hogy ne tudjon hivatalos kihívóvá válni, hogy már az ellenzék belső jelölő harcát is elveszítse.
A Fidesz módszere erre a következő: nekiállnak minden rendelkezésre álló eszközükkel (ami sokkal többi, mint 4 éve) lejáratni Botkát, míg az ellenfeleit békén hagyják (lásd fent). Mit fog csinálni ezzel szemben az ellenzék? Semmit. Kárörvendve nézik majd, ahogy a propaganda próbálja a víz alá nyomni Botkát. Ezt tették Bajnaival is.
Ha Botkát nem tartja elég jó jelöltnek a Fidesz, és nem darálja be a hivatalos miniszterelnök-jelöltté válásáig, akkor valószínűleg már tudják, hogy miért nem annyira jó jelölt. Ez esetben ott van Habonyék kezében az a fegyver, aminek elsütésére a legjobb pillanat az, amikor már nem lehet visszavonni Botkát a lista éléről.
Így vagy úgy: Botkát bedarálják. Talán még lenne is ereje ellenállni ennek, de a sajátjai nélkül ez nehéz lesz.
5. Az ellenzék állapota
2017 van. Alig több mint egy év van a választásokig. A választókerületek 90%-ában nem látszik esélyes ellenzéki jelölt, pedig a modell adva van - lásd Kész Zoltán esetét, de mondhatnám azt a néhány független polgármestert is, aki városban tudott nyerni 14-ben. Az ellenzék legnagyobb baja nem az, hogy széttagolt, mert egy év alatt össze lehetne rántani a dolgokat. A legnagyobb baja az, hogy se pénze, se ötlete, se emberanyaga, se víziója nincs, és ráadásul a két legnagyobb erő az ellenzékben Molnár Gyula és Gyurcsány Ferenc vezetésével vonul hadba.
Botka mögé nem fog beállni a teljes ellenzék, ami érthető is, hiszen az MSZP jelöltje. Ez önmagában még nem baj, hiszen a koordinált egyéni jelölt állítás és maximum két ellenzéki lista bár nem ideális, de tudna működni. Tudna, de nem ilyen emberekkel, nem ilyen szervezetekkel.
Összegezve:
A kormánynak a szándéka és a képessége is megvan arra, hogy befolyásolja Orbán legfőbb kihívójának személyét. Az ellenzéknek pedig megvan a kellő gyengesége, gerinctelensége és ostobasága, hogy ehhez nevetve asszisztáljon.
Sokszor említettem a Bajnai-féle párhuzamot, nem véletlenül: ezek a módszerek és jelenségek 2014 előtt már megmutatkoztak, a felállás pedig semmit nem változott érdemben.
Botka igazi esélytelensége pedig pont abból fakad, hogy elég ijesztő jelölt. Ezért eléggé utálják az elvtársai és eléggé félik az ellen oldalon lévők. Jó, ez így leírva vicces, de azért komolyan vehetőbb, mint Mesterházy, nem?
Ja, van egy + 1 pont is, ami mindent üt: Ha tévedek a fentiekben, az azt jelenti, hogy Botka László eleve esélytelen, ezért nem is ijesztő és nem is utálható, így a cikk is értelmetlen. De azért, kösz, hogy elolvastad!
Egy megjegyzés: lehet, hogy Medgyessy Péter többek között éppen azért is nyerhetett 2002-ben, mert valahogy besurrant a radar alatt. Persze, akkor még nem volt a Rogán-Habony féle őrület, és létezett az MSZP, mint igazi párt, nem volt a baloldalon egy olyan elszabadult hajóágyú, mint a mostani Gyurcsány, de volt az akkori okos és dinamikus Gyurcsány, aki sokat segített a kampányon.